Πανηγύρισε ἡ ὁμώνυμη Ἱερὰ Μονὴ Μεταμορφώσεως στὸ Βαρνάβα Ἀττικῆς.
Στὸν πανηγυρικὸ Ἑσπερινὸ ἔλαβαν μέρος ὁ π.Μιχαὴλ καὶ ὁ π. Ματθαίος, ἐνῶ τὴν κυριώνυμη ἡμέρα τὴ Θεία Λειτουργία τέλεσε ὁ π. Μιχαὴλ ὁ ὁποῖος ἀφοῦ ὁμίλησε καταλλήλως, μετέφερε τὶς εὐχὲς τοῦ Σεβασμιωτάτου Ποιμενάρχου μας κ. Χρυσοστόμου, ὁ ὁποῖος βρίσκεται στὴ Ρουμανία ὡς μέλος Συνοδικῆς Ἀντιπροσωπείας τῆς Ἐκκλησίας Γ.Ο.Χ. Ἑλλάδος γιὰ τὸν ἑορτασμὸ τῆς ἑορτῆς τῆς Μεταμορφώσεως τοῦ Κυρίου στὴ Σλατιοάρα Σουτσεάβας.
Στιγμιότυπα ἀπὸ τὸν Ἑσπερινό
Στιγμιότυπα ἀπὸ τὴ Θεία Λειτουργία