Με κατάνυξη τιμήθηκε η εορτή της Συνάξεως της Παναγίας Προυσιωτίσσης, ήτοι η εορτή της θαυματουργού αποκαλύψεως της Ιεράς αυτής Εικόνος στον Πυρσό της Ευρυτανίας.
Κατόπιν προσκλήσεως του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ.κ. Καλλινίκου, ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας κ. Χρυσόστομος χοροστάτησε στον Μέγα Εσπερινό της εορτής στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Τσακού Αγίας Παρασκευής και προέστη της Ιεράς Λιτανείας.
Με την επιστοφή στον Ναό, ευλογήθηκαν οι άρτοι και λόγους εκφώνησαν ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ. Χρυσόστομος, ως και ο εφημέριος του ιστορικού Ναού, πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Ευθύμιος Μπαρδάκας, εκφράσας και τις δέουσες ευχαριστίες.
Μετά το πέρας της σεμνής Ακολουθίας, ο Σεβασμιώτατος μετέβη στην Κινέτα Αττικής, όπου στο πλαίσιο νυκτερινής Ακολουθίας, προεξήρχε της Θείας Λειτουργίας.
Στον σύντομο χαιρετισμό του ευχήθηκε η Παναγία μας να είναι αρωγός στον καθημερινό μας αγώνα, ενώ επίσης ευχήθηκε προσωπικά στον εορτάζοντα πανοσιώτατο Ιερομόναχο π. Ειρηναίο Κοσμοσωτειριώτη.