Σὲ κλίμα κατάνυξης τελέσθηκε ἡ ἑορτὴ τοῦ θαύματος «Ἄξιόν ἐστι» στο ὁμώνυμο Ἡσυχαστήριο τῆς Παναγίας στὴν Παιανία Ἀττικῆς . Τὴ Θεία Λειτουργία τέλεσε ὁ Ἐπίσκοπός μας, κ. Χρυσόστομος, πλαισιούμενος ἀπὸ τοὺς ἱερεῖς π. Ἀθανάσιο, π. Στυλιανό, π. Ἀλέξανδρο καὶ τὸ διάκονο Λεωνίδα, μὲ βυζαντινὸ χορό στὸ ἀναλόγιο ὑπὸ τὴ χοραρχία τοῦ κ. Μιχαὴλ Μακρῆ.
Ὁ Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας στὴ σύντομη ὁμιλία του τόνισε ὅτι ἡ Κυρία Θεοτόκος εἶναι ἐκείνη ποὺ ἐπανειλημμένως στάθηκε βοηθὸς καὶ φρουρὸς στὸ ἔθνος μας καὶ στὴν ὁποία ἅπαντες εἴμαστε εὐγνώμονες.