Στὸν Ἑσπερινὸ τοῦ Ἁγίου Μεγαλομάρτυρος Προκοπίου χοροστάτησε ἀπόψε ὁ Θεοφιλέστατος Ἐπίσκοπος Χριστιανουπόλεως,κ. Γρηγόριος, στὸ ὁμώνυμο παρεκκλήσιο ποὺ βρίσκεται στὴν Γκορυτσὰ Ἀσπροπύργου.
Ὁ Θεοφιλέστατος στὴν ὁμιλία του τόνισε ὅτι μόνο ἂν ὑπάρχει καθαρὸς βίος στὴν καθημερινότητά μας, μποροῦμε νὰ παλέψουμε καὶ νὰ ἀντισταθοῦμε σὲ κάθε πειρασμό . Ὁ Ἅγιος Προκόπιος ἄντεξε τὸ μαρτύριό του,ὅπως καὶ τόσοι ἄλλοι Ἅγιοι, διότι στὴν προσωπική τους ζωὴ προτεραιότητα εἶχε μόνον ὁ Ἰησοῦς Χριστός.