Επί τη μνήμη του λαοφιλούς Αγίου Μεγαλομάρτυρος Φανουρίου πανηγύρισε ο ομώνυμος Ιερός Ναός στο Κορωπί.
Αφ’ εσπέρας τελέσθηκε ο Μέγας Εσπερινός και εν συνεχεία Ιερά Λιτανεία προεξάρχοντος του Σεβασμιωτάτου Ποιμενάρχου μας κ. Χρυσοστόμου.
Στην ομιλία του έξωθεν του Ναού, ο Μητροπολίτης μας αναφέρθηκε στην εύρεση της Εικόνας του τιμωμένου Αγίου Μεγαλομάρτυρος στο νησί της Ρόδου, μέσω της οποίας έγινε ο Άγιος γνωστός στο χριστεπώνυμο πλήρωμα και ξεκίνησε να τιμάται από τους Ορθοδόξους πρώτα τοπικά, φτάνοντας σήμερα στο σημείο να είναι ο εκ των λαοφιλέστερων Αγίων της Ορθοδοξίας. Σε αυτό, βέβαια, συντείνει και το γεγονός ότι ο Άγιος Φανούριος στη συνείδηση του πιστού λαού, είναι εκείνος στον οποίο καταφεύγουμε για να βρούμε τα απωλεσθέντα μας αντικείμενα.
Εν συνεχεία, ο Σεβασμιώτατος αναφέρθηκε στα όσα λυπηρά συμβαίνουν τις τελευταίες ημέρες στην πατρίδα μας και στον υπόλοιπο κόσμο, εκφράζοντας προβληματισμούς. Παράλληλα, προέτρεψε τους πιστούς να επιδοθούν σε εντονότερη προσευχή για να μας ελεήσει ο Κύριος.
Κλείνοντας τον λόγο του, ευχήθηκε ο Άγιος Φανούριος να μας φανερώσει όχι τόσο τα υλικά αντικείμενα, όσο αυτή την οδό προς το Φως του Χριστού, το οποίο τόσο λείπει από τη ζωή μας.
Με το πέρας της Ακολουθίας, ο Σεβασμιώτατος μετέβη στον Ιερό Προσκυνηματικό Ναό Παναγίας Σουμελά Ασπροπύργου, όπου συμπροσευχήθηκε στην νυχτερινή Ακολουθία και κήρυξε τον θείο λόγο.