Με ιερό δέος τελέσθηκε ο Μέγας Αρχιερατικός Εσπερινός για την δεσπόζουσα των θεομητορικών εορτών, την Κοίμηση και ένδοξο Μετάσταση της Υπεραγίας Θεοτόκου, στον πανηγυρίζοντα Ιερό Προσκυνηματικό Ναό Παναγίας Σουμελά Ασπροπύργου, τον πλήρη χάριτος και ευλογίας θεομητορικής.
Στον λαμπρό Εσπερινό χοροστάτησε ο Σεπτός Ποιμενάρχης μας κ. Χρυσόστομος, πλαισιούμενος από Ιερείς και Διακόνους.
Τους ιερούς ύμνους απέδωσε κλιμάκιο του Βυζαντινού Χορού της Μητροπόλεώς μας «Ρωμιοσύνης Υμνωδοί».
Στην ομιλία του, ο Σεβασμιώτατος ανέφερε πόσο μεγάλη ευλογία είναι η απόδοση τιμής, υμνολογίας, δοξολογίας προς την γλυκιά μας Παναγία, το αγιώτερο πρόσωπο της ανθρώπινης ιστορίας, την Δέσποινα, την Παρηγορήτρια, την Μεσίτρια, την Ασφάλεια, την Ελπίδα. Γρήγορα οι πιστοί είχαν κατανοήσει την ευλογία που παρέχει η θεία πρεσβεία της, για αυτό και ο μακαρισμός προς το σεπτό πρόσωπό της υφίσταται πανηγυρικά περί τα δύο χιλιάδες χρόνια.
Είναι γεγονός ότι όσο διατηρούμε την αναφορά μας προς τον Κύριό μας Ιησού Χριστό και την Παναγία Αυτού Μητέρα, την αληθώς Θεοτόκο, μόνο Φως λαμβάνουμε. Όσο μιλούμε για Εκείνους και προσπαθούμε να έχουμε καρδιακή επικοινωνία με Εκείνους, πραγματικά φωτιζόμαστε, δεχόμαστε την ευλογία στην προσωπική μας ζωή, στην οικογενειακή μας ζωή και ποτέ μα ποτέ δεν είμαστε σε θέση να πληγώσουμε με σφάλματα την κοινωνία των ανθρώπων. Το αντίθετο αυτής της διαρκούς αναφοράς προς τον Κύριο και την Θεοτόκο, είναι η αναφορά στον πονηρό. Σχεδόν δύο χιλιάδες χρόνια, πολλοί Χριστιανοί πέρασαν οι οποίοι τα έβλεπαν όλα σκούρα, έβλεπαν παντού σκοτάδι, έβλεπαν μόνο το κακό, μόνο τον πονηρό, έβλεπαν ότι έρχονται τα έσχατα. Τα έσχατα δεν έχουν έρθει, και μάλιστα ο Ίδιος ο Χριστός είχε πει ότι ούτε οι Άγγελοι του Ουρανού δεν ξέρουν την χρονική στιγμή της Δευτέρας Παρουσίας. Όσοι, λοιπόν διαρκώς ασχολούνται με τα ζητήματα του σκότους και μάλιστα βάζουν στο στόμα τους τον μισόκαλο της ψυχής, σκοτίζονται. Ζουν στο σκοτάδι, κηρύττουν το σκοτάδι, βιώνουν το σκοτάδι.
Χαρακτηρίζοντας ως ξεχωριστό θαύμα την τέλεση του Εσπερινού στον περικαλλέστατο Ιερό Ναό της Παναγίας μας της Σουμελά, ο οποίος αποπερατώθηκε μόλις σε τριάμισι χρόνια και μάλιστα σε δυσχερή περίοδο για τα οικονομικά της Πατρίδας μας, ο Σεβασμιώτατος τόνισε ότι για να γίνει το έργο αυτό, αλλά και άλλα παρόμοια έργα, εργάσθηκαν άνθρωποι οι οποίοι είχαν διαρκώς στραμμένο το νου τους στο Φως που εκπέμπει ο Κύριος και η Θεοτόκος. Χαρακτηριστικά υπογράμμισε: «Για να γίνουν τα θετικά οράματα πραγματικότητα, δεν απαιτούνται μαθηματικά και πολλά λόγια, παρά μόνο δύο πράγματα: πίστη και θέληση». Βλέποντας αυτά τα δύο, η Παναγία μας απέδειξε σε δύσκολες ημέρες ότι είναι ολοζώντανη και είναι δίπλα μας, μέσα από την δημιουργία του θεομητορικού της οίκου.
Κλείνοντας, ο Μητροπολίτης μας προέτρεψε τους πιστούς: «αγκαλιάστε την Παναγία μας. Της ανήκουμε και μας ανήκει. Δεν μας έχει ανάγκη. Εμείς την έχουμε!». Ευχήθηκε δε η ευλογία, η χάρις και το Φως της Κυρά Δέσποινας, αλλά και η πνευματική δροσιά που προσφέρει να πλημμυρίζουν τις ζωές όλων μας.
Το τιμητικό παρόν έδωσαν:
Η υποψήφια Δήμαρχος Ασπροπύργου κα. Σοφία Μαυρίδη
Ο Πρόεδρος της Κ.Ε.Δ.Α. κ. Αναστάσιος Παπαδόπουλος
Ο Αντιδήμαρχος Ασπροπύργου κ. Δημήτριος Παπαδόπουλος,
καθώς επίσης και υποψήφιοι Δημοτικοί Σύμβουλοι.