Με κατάνυξη και με τη συμμετοχή Ιερέων και πιστών τελέστηκε και φέτος ο Πανηγυρικός Εσπερινός της Αγίας Παρθενομάρτυρος Μαρκέλλας στον τόπο του μαρτυρίου της, στον παραθαλάσσιο χώρο της Βολισσού, στη Χίο. Εκεί, στο σημείο που κατέστη τόπος Ιερός της «αγιονήσου» του Αιγαίου, κατά διαστήματα και ύστερα από Παράκληση προς την Αγία, τα νερά αναβράζουν προς θαυμασμό πάντων.
Την κυριώνυμο ημέρα της εορτής της Αγίας Μαρκέλλας τελέσθηκε Θεία Λειτουργία στην Ιερά Μόνη Αγίου Ταξιάρχη Νενήτων, οπού πραγματοποιήθηκε η Μεγαλοσχημία της μοναχής Ταξιαρχίας. Η Ακολουθία του Μεγάλου και Αγγελικού Σχήματος ετελέσθη υπό του Σεβασμιωτάτου Ποιμενάρχη μας, κ. Χρυσοστόμου, ο οποίος και τελεί χρέη τοποτηρητού στη Νήσο Χίο για τους πιστούς που ακολουθούν την Ιερά Παράδοση της Ορθοδόξου Εκκλησίας.
Ο Επίσκοπός μας προέτρεψε τη νεόκουρη μοναχή να είναι πλημμυρισμένη από τη χάρη του Αγίου Πνεύματος, με υπομονή, ταπείνωση και διάκριση, δίνοντας την ευχή για τέλος αγαθόν.
Ο Επίσκοπός μας προέτρεψε τη νεόκουρη μοναχή να είναι πλημμυρισμένη από τη χάρη του Αγίου Πνεύματος, με υπομονή, ταπείνωση και διάκριση, δίνοντας την ευχή για τέλος αγαθόν.
Στις Ιερές ακολουθίες παρέστη συμπροσευχόμενος ο Σεβασμιώτατος Δημητριάδος κ. Φώτιος.