Μαύρη ἐπέτειος ξημέρωσε σήμερα. 50 ὁλόκληρα χρόνια συμπληρώθηκαν ἀπὸ τὴν βάρβαρη εἰσβολὴ τῶν Τούρκων, τῶν ἀλλοφύλων καὶ οὐδέποτε φίλων, στὴν Ἑλληνικὴ Κύπρο μας.
Σε κλίμα συγκίνησης τελέσθηκε το τεσσαρακονθήμερο μνημόσυνο υπέρ αναπαύσεως του μακαριστού Πρεσβυτέρου π. Δημητρίου Ράικου στην Ιερά Μονή Ταξιαρχών Κάντζας Παιανίας.
Ἀ γαπητοὶ ἐν Χριστῷ ἀδελφοί, Ὁ Ἅγιος Ἰάκωβος ὁ Ἀδελφόθεος στὴν Καθολικὴ Ἐπιστολή του ἀναφέρει: «ὁ Θεὸς ὑπερηφάνοις ἀντιτάσσεται, ταπεινοῖς δὲ δίδωσι χάριν» .
Στην μυροβόλο Χίο μετέβη ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας κ. Χρυσόστομος για τον εορτασμό της μνήμης του θεμελιωτή του αθωνίτικου κοινοβιακού Μοναχισμού, Οσίου Αθανασίου του Αθωνίτου, καθώς την ημέρα αυτή άγει τα ονομαστήριά του ο Καθηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίων Πατέρων Προβατείου Όρους, Πανοσιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Αθανάσιος. Το απόγευμα της παραμονής, ο Μέγας Εσπερινός τελέσθηκε προεξάρχοντος του Γέροντος Αθανασίου, στο Καθολικό του Τιμίου Σταυρού της Ιεράς Μονής Αγίων Πατέρων. Ανήμερα, ο Όρθρος και η Θεία Λειτουργία τελέσθηκαν στην Ιερά Μονή Παμμεγίστων Ταξιαρχών Νενήτων, ιερουργούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου μας κ. Χρυσοστόμου. Αρκετοί πιστοί προσήλθαν για να ευχηθούν στον εορτάζοντα π. Αθανάσιο. Στην ομιλία του, ο Επίσκοπός μας αναφέρθηκε στον τιμώμενο Όσιο και την συνεισφορά του στον αγιορείτικο Μοναχισμό. Τόσο σημαντική ήταν η συμβολή του στην εγκαθίδρυση του κοινοβιακού συστήματος, ώστε μέχρι σήμερα όλοι οι Αγιορείτες να τον θεωρούν Γέροντα και καθοδηγητή τους. Κλείνοντας τον λόγο του, ευχήθηκε στον Γέροντα Αθανάσιο να έχει έτη πολλά και ειρηνικά και να συνεχίσει με περισσότερη δύναμη την διακονία που του έχει αναθέσει η Εκκλησία. Με το πέρας της Θείας Λειτουργίας και του κεράσματος που παρετέθη στους φιλεόρτους, ο Σεβασμιώτατος με την συνοδεία του επισκέφθηκαν τις Ιερές Μονές Αγίας Ματρώνης και Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης.
Κυριακή Γ΄ Ματθαίου, μαζί με την εορτή πάντων των Αγίων Νεομαρτύρων, των μετά την Άλωση της Κωνσταντινουπόλεως μαρτυρησάντων, η Εκκλησία μας τιμά και την σύναξη των Αγίων Πατέρων, των ασκήσει και αθλήσει διαλαμψάντων στην σκήτη των Βουλευτηρίων Αγίας Άννης. Ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας κ. Χρυσόστομος μετέβη στον Ιερό Καθεδρικό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Πειραιώς, προκειμένου να ευχηθεί εκ του σύνεγγυς στον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Πειραιώς και Σαλαμίνος κ. Γερόντιο, ο οποίος άγει τα ονομαστήριά του, καθώς ένας εκ των ως άνω τιμωμένων Αθωνιτών Οσίων είναι και ο Άγιος Γερόντιος. Ο εορτάζων Ιεράρχης χοροστάτησε στον Όρθρο και εν συνεχεία προεξήρχε της Θείας Λειτουργίας, συλλειτουργούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου μας κ. Χρυσοστόμου και Κληρικών.